Här kommer en rapport från praktikplatsen. Berta gör praktik med sin hundförare Marianne. På eget initiativ har boendet valt att göra blodtryckstester före och efter deras besök.

  • Resultatet från blodtryckstestet på damerna i ”Hundstund med Berta” (dom hade själva bett sköterskan komma ner till oss och vara med) visade fascinerande resultat. Efter fem minuters gullande med Berta i knät sjönk trycket på en orolig och lite skakig dam från 179/86 till 123/70. Sjuksköterskan tappade hakan. Damens kommentar ”åh det var underbart, nu slutade hjärtat att banka, tack lilla Berta”. För en annan med väldigt lågt tryck kom det upp från 111/44 till 126/66 efter lite bowlingspel med Berta som spexande bowlingklot. Detta är naturligtvis helt ovetenskapligt, men damerna var jättenöjda och hade ett nytt samtalsämne vid fikat. Dom ska be att få Berta utskriven på remiss

Berta Berta2 Berta3